Kilis İdrar Kaçırma Tedavisi

Kilis İdrar Kaçırma Tedavisi Böbreklerden gelen idrar mesane adı verilen kesede birikir. Mesane halk arasında ise idrar kesesi ya da torbası olarak adlandırılır. Bu noktada mesaneden biriken idrarın tutulması için sinir sistemi yardımcı olur. Ancak bazı kişilerde bu durum söz konusu olmadığı için idrar kaçırma, idrarı tutama gibi şikâyetler meydana geliyor. Mesane kasları hem beyin hem de sinir sitemi tarafından organize edilip takip ediliyor. İdrar kaçırma sorunu olan hastalarda ise bu işlev tam olarak yerine getirilmediği için rahatsızlık nüksediyor. İdrar kaçırma tedavisi var mıdır? Tedavi süreci ağrılı mıdır? İdrar kaçırmanın belirtileri nelerdir ve ne zaman doktora başvurmak gerekir? İşte, tüm bu soruların ayrıntılı yanıtları içeriğimizin devamında yer alıyor… Kilis İdrar Kaçırma Tedavisi

Kilis İdrar Kaçırma Tedavisi

Kilis İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Belirtileri Nelerdir?

İdrar kaçırma rahatsızlığının temelde üç çeşidi bulunuyor. Belirtiler de buna göre farklılık gösteriyor. Bular sırasıyla;

  • Strese bağlı idrar kaçırma; Gülme anında, hapşırma ya da benzeri şeylerde, ağır eşya kaldırma anlarında idrar kaçırma olarak tanımlanır. Bu durum tamamen sinir ve kasların zayıflığından kaynaklanır.
  • Sıkışma hissi veren idrar kaçırma; Bu durumda ise genelde hastalar aniden idrarlarının geldiğini hissederek bunu tutamazlar. İdrar kaçırma çeşitlerinden biridir. Mesanenin, idrar kesesinin kontrolsüz bir şekilde sıkışma ve kasılmasından kaynaklanır.
  • Her ikisinin aynı anda geliştiği mix idrar kaçırma; mix idrar kaçırma türünde ise hastaların her iki durumdan da şikâyetçi olduğu gözlenir. Yani strese bağlı ve aynı zamanda sıkışma hissinin aynı anda açığa çıktığı durum olarak tanımlanır.

Tüm bunların çeşitli nedenleri ve belirtileri olabilir. İlerleyen yaş, sürekli kabızlık durumu, genetik nedenler, sistit durumu, sinir sisteminde oluşan hasarlar ve hastalıklar idrar kaçırmaya neden olan bazı faktörler olarak sıralanabilir.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrar kaçırma tedavisi içinde çeşitli alternatifler bulunuyor. Örnek vermek gerekirse idrar kaçırma sorunu olan kilolu hastalarda tedaviye öncelikle kilo vermesi için egzersiz ve diyetler ile başlanır. Şeker hastalığı da mevcut olan hastalar için öncelikle hastanın ilaçları ve uygulaması gereken diyet takip edilir. Kısacası idrar kaçırma tedavisi hastadan hastaya farklılık gösterir.

Kilis İdrar Kaçırma Tedavisi